İlaçlar

İnhaler Kullanımı için Pratik Çözümler

Bebek ve küçük çocuklarda inhaler ilaç uygulama sistemlerinin kullanılması zordur. Çocuklarda fizyolojik faktörler de düşünülmelidir.
Bazı faktörler cihaz seçiminde doktorlara klavuz olabilir. Tablo 1’de yaşa göre inhaler cihaz seçimi görülmektedir.
Hasta gösterimi inhaler tekniği değerlendirmede en değerli yöntemdir. inspiratuar akım hızı kuru tuz inhalerler ve nefes gerektiren araçlar için önemlidir. 6 yaşından küçük ve ciddi obstruksiyonu olan hastalar için yüksek hız gerektiren kuru tozların kullanılması çok zordur. Kuru toz içeren ilaçlar eğer çok kuvvetli ve hızlı çekilirse fayda sağlar. Hızlı ve kuvvetli çekilerek partüküller daha küçük parçalara ayrılarak akciğerlere ve küçük hava yollarına ulaşabilir. Aksi taktirde ilaç içindeki partikül büyüklüğü küçük hava yollarına ulaşamaz. Kuru toz inhalerleri genelde 8 yaş üstündeki çocuklar yapabilmekle birlikte akut ataktaki çocuklar bu ilaçları akciğerlerine çekebilecek gücü bulamazlar.
Birçok inhaler cihaz için 5-10 saniye nefes tutulması gerekmektedir. Valfli hazneler için nefes tutmak gerekmez. Yetişkinler için 4 defa nefes alıp verilmesi gerekirken çocuklar için 6 defa nefes alınması yeterlidir.
Hazne ile ilaç kulanırken çocuk nefes alıp vermeye başlayınca inhaleri sıkılması gerekir. Aksi taktirde inhaler sıkıldıktan sonra çocuk nefes alıp vermeye geç başlayabilir. Hazne içindeki sıkılmış inhalerin partükülleri sadece 5-6 saniye havada asılı kalır. Bu 5-6 saniyelik süreyi iyi değerlendirmek gerekir.
4 yaş altında hazne kullanılması tavsiye edilmekle birlikte özellikle 3 yaş altında çocuklar hazne kullanmakta sıklıkla başarısız olmaktadırlar ve genellikle nebulizötör kullanmak gerekmektedir.
4 yaş üstünde haznenin maske kısmını çıkarıp haznenin ağızlık kısmıyla inhalerin kullanılması uygundur.
Elektrostatik etkileşimle hazneye ilaç yapışmaması için bulaşık sabunuyla yıkanıp durulanmalıdır. Yıkama sürasinda ve kurulamak için asla bez kullanmayın.. Haznenin iç yapısının özelliği olan antistatik özellik kaybolabilir.
İnhale kortikosterid kullanırken oral kandida enfeksiyonundan korunmak için hazne kullanımı yanında ağzın suyla çalkalanması önemlidir.
Diğer önemli bir nokta laringeal obstruksiyondur. Bu inhalerlerin kapaklarının ve valflerin aspirasyonu sonucu gelişmektedir.