Haberler

‘Elektronik Sağlık Kartı’ dönemi!

Almanya’da elektronik sağlık kartı uygulaması başladı. Eskikartların geçersiz olduğu bildirilirken, doktora yeni kartlarını10 gün içinde göstermeyenlere tedavinin masrafları faturaedilecek.

Almanya’da daha önce uygulamaya konulacağıduyurulan “elektronik sağlık kartları” (eGK) 1 Ocak’tan itibaren devreye girdi.

Daha önce çeşitli medya organlarında eski sağlık kartlarınınbir süre daha geçerli olacağı söylenmişti. Ancak Betriebskrankenkasse (BKK) bu tür haberlerin doğruyu yansıtmadığını kaydetti.

BKK’dan bir sözcü, eski sağlık kartlarının yenisinin devreye girmesiyle birlikte geçerliliğini yitirdiğini ve 1 Ocak 2014’ten itibaren yeni kartların kullanılacağını açıkladı.

Yeni sağlık kartlarısuiistimalleri önlemek ve hastaya ait bilgileri toplamak için tasarlanmış durumda.

Buna göre, sahibinin fotoğrafının da bulunduğu sağlık kartlarında, hastanın adres ve kimlik bilgileri iledaha önce yaptırdığı tedavilerde ortaya çıkan sonuçlar da bu kartta elektronik olarak kayıt altına alınıyor.

ESKİ KARTA CEZA

Öte yandan eski sağlık kartıyla doktora tevadi olmaya gidenlerin 10 gün içinde yeni sağlık kartını ibraz etmesi istenecek.

Bu süre içinde yeni elektronik sağlık kartı getirilmez ise, tedavinin masrafları hastaya fatura edilecek.

Yeni sağlık kartının temininin bu süreyi aşması durumunda ilgili hastalık kasasından resmi yazı alınması gerekcek.